Skip to main content

Emek Sineması nasıl restore edildi?

Emek Sineması’nın, Koruma Kurulu tarafından korunmaya değer bulunan bezemelerinin taşınma ve restorasyon çalışmaları, çağdaş güvenlik ve mimarlık standartları doğrultusunda, 1924 yılındaki orijinal projeye uygun olarak gerçekleştirildi. Sinemanın, Topkapı Müzesi’nin restorasyonunda görev alan uzman ekip tarafından numaralandırılarak yerinden sökülen duvar ve tavan bezemeleri, atölyede konservasyon ve restorasyondan geçirildikten sonra, orijinal yerlerine uygun şekilde yeni yapıya yerleştirildi.

Emek’te bulunan yaklaşık 1.400 parçalık tavan ve duvar bezemelerinin üzerindeki boyalar tek tek sökülerek parçaların ham haline ulaşıldı. Ardından çatlak ve kırık bölümler onarıldı. Eksik parçalardan bazıları için kalıp alındı ve orijinaline uygun döküm yapıldı, kırık noktalar tümlendi. Çalışmalar sırasında toplam söküm alanı 1.500 m2’yi buldu ve sökülen parçaların yaklaşık %95’i orijinal haliyle kullanılabildi.

Bu çalışmalarla, Emek Sineması’nın eski mekânında daha önce problem teşkil eden deprem güvenliği, yangın, rutubet, su alma ve çürümeye karşı gerekli zorunluluklar yerine getirildi; Koruma Kurulu tarafından korunmaya değer bulunan duvar ve tavan bezemelerinin gelecek nesillere taşınabilmesine imkân sağlandı.