Skip to main content
Emek Sineması

Emek Sineması

Hepimizin sineması Emek, 600 kişilik seyirci kapasitesi, 1.250 m²’lik fuaye alanı ve yüksek teknolojik donanımıyla 2016’da sinemaseverlere kapılarını açtı…

Grand Pera projesi kapsamında, tüm resmi kurum ve kuruluşların bilgi, izin ve onayları dahilinde, iç bezemeleri renove edilerek, inşa edildiği dönemin mimari özelliklerine uygun şekilde yeni mekânına taşınan Emek Sineması, sinemaseverlerle yeniden buluşuyor. Güneş ışığı alan, 11 metre yüksekliğinde cam tavanlı, Haliç ve Beyoğlu manzaralı 1.250 m²’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması; 800 kişilik 8 yeni sinema salonu ve 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonuyla birlikte, tüm ihtişamıyla Grand Pera’nın en üst katında, 2016’da kapılarını açtı. Grand Pera, toplamda 1.550 kişiye ulaşan koltuk kapasitesiyle sinemaseverlerin ve kültür-sanat tutkunlarının vazgeçilmez mekanlarından biri oluyor.

Sinema sunum teknikleri açısından en yüksek teknolojik donanıma sahip olacak Emek ve 8 sinema salonunun yönetimini, sinemaya yepyeni bir vizyon kazandırmayı hedefleyen, yeni sinema işletmesi Cinemo üstleniyor. Ticari anlamda Grand Pera’ya entegre olan Cinemo, Emek başta olmak üzere sinema kompleksinin sürdürülebilirliğine zemin yaratıyor. Projenin kültürel faaliyetlerinde söz sahibi olan Emek Kültür ve Sanat Vakfı desteğiyle, yönetmen haftaları, özel gösterimler, ödüllü film ve yönetmenler gibi projelere de salonlarını açan Cinemo, üstün teknolojik altyapısıyla, Beyoğlu’nu yeniden sinemanın cazibe merkezi haline getiriyor.

Sahne performanslarına da ev sahipliği yapıyor...

Yeni mekanında, misafirlerinin konforunu, sağlığını ve güvenliğini ön plana alan Emek Sineması ayrıca sahne performanslarına da ev sahipliği yapıyor. Emek Sineması, ihtiyaç durumunda, fonksiyonel sahnesiyle birlikte her türlü ses ve ışık sistemi için uygun teknik altyapıyı sunuyor. Emek sahnesinde ayrıca, kulis alanı da yer alıyor. Modern teknolojiyle donatılmış Emek, özel ses yalıtımlı, akustik kontrollü salonuyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Emek’le birlikte hizmet veren yeni salonlar, yeni nesil üç boyutlu ses teknolojisi Dolby Atmos, 4K sinema projeksiyonu ve 3D deneyimi gibi özellikleriyle sinema dünyasına yeni bir soluk getiriyor.

Emek ile sinema yeniden…

Çağdaş güvenlik ve mimarlık standartları doğrultusunda, gelecek nesillere hizmet verebilecek niteliğe kavuşturulan Emek Sineması’nın taşıma çalışmaları, 1924 yılındaki orijinal projeye uygun olarak gerçekleştirildi. Emek Sineması’nın, Topkapı Müzesi’nin restorasyonunda görev alan uzman ekip tarafından numaralandırılarak yerinden sökülen duvar ve tavan bezemeleri, atölyede konservasyon ve restorasyondan geçirildikten sonra orijinal yerlerine yerleştirildi. Temel kaygısı güvenlik, hijyen, estetik ve tarihi dokuya saygı olan çalışmalarla, Emek Sineması’nda daha önce problem teşkil eden deprem güvenliği, yangın ve acil çıkış gibi kritik zorunluluklar yerine getirildi; geniş fuaye alanı, izleyici konforu, teknolojik yeterlilikler gibi temel ihtiyaçlar karşılandı.

CINEMO HAKKINDA

Grand Pera ile birlikte 2016’da hizmete giren yeni sinema işletmesi Cinemo, sinema kültürüne katkı sağlamak ve yol göstermek amacıyla kuruldu. Cinemo, gişe filmlerinin yanı sıra festival filmlerine de destek ve mekân sağlıyor.